תפריט נגישות

רב סרן יורם חייט ז"ל

יורם חייט
בן 25 בנפלו
בן ברכה וראובן
נולד בחיפה
ביום י"ט בתמוז תש"ו, 18.7.1946
התגייס ב-1964
שרת בחיל האויר
יחידה: טייסת 120
 
נפל בפעילות מבצעית
בכ"ז באלול תשל"א, 17/9/1971
מקום נפילה: דוור-סואר
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: חיפה
הותיר: הורים, אשה ושני ילדים

קורות חיים

נולד ב"הדסה", בחיפה ב- 18 ביולי 1946. התפתח יפה גם אם חלה לעיתים במחלות ילדים טורדניות ולעיתים קשות, הוא היה ילד ער לבבי ופתוח ביחסיו עם הסובבים אותו ויותר מכך תאב-דעת ובעל יוזמות. מגיל הגן להוט הוא לאסוף כל מה שמקרה את סקרנותו וקוסם לחושים האסתטיים - צמחים, חלקי אבנים, חרקים ויותר. הוא אסף גם בולים, שברי עתיקות, ספרים והקלטות. עם השנים התחיל בטיולים לפעמים ארוכים כי מאוד אהב את הטבע.

"בלילות" היה שומע מאחיו ישעיהו כל מיני סיפורים עד שנרדם והמשיך לטוות את הסיפורים בחלומותיו.

ב- 1952 התחיל ללמד בבית ספר יסודי. מכיתה לכיתה התגלה כתלמיד מצוין. את אוסף הבולים שקיבל מאחיו, פיתח לאוצר מרשים. ואת משחק השחמט שלמד ממנו, העלה לרמה גבוהה, עד שבסוף נבחר לאלוף בית-הספר. מעמדו החברתי היה מצוין, 'ועד כיתה', מערכת העיתון הכל בזכות מזגו הנוח, עליצותו רבת-ההמצאה, נכונותו לעזור לזולת וכושרו ליצור ולמשוך אחריו את חבריו. במכתב לאחיו בקורס מדריכים בטבחה, מבקש לאסוף לו אבנים מעניינות ועתיקות. בהתכנסויות משפחתיות היה מתיז זיקוקים של מצב רוח מרומם. אחיו ישעיהו נזכר, כי יורם בעל מחשבה עצמאית ובלתי מתפשר בדברים שנראו לו נכונים, חשובים וצודקים, הוא עמד על זכותו לעלות לתורה ולקרוא את ההפטרה כדת, הוא אהב להיות שלם עם עצמו. הוא ידע להציב לעצמו יעדים ולחתור למימושם. בגמר 8 שנות יסודי בחופש הגדול, יצא לקורס במחנה גדנ"ע אויר. גמר בתור חניך מצטיין וקיבל פרס - ספר. האתגר האוירי לא חדל להתקיים ועם השנים הבשיל.

אחרי בית-ספר יסודי למד 4 שנים בתיכון מקצועי בקרית שפרינצק ושם למד גם אחיו. על מנת לפצות את עצמו בתחום העיוני למד במכונים הבריטים, צרפתים, אנגלית וספרות עברית. היה תלמיד מצטיין ופעיל מאוד. בטקס-הסיום בתור מזכיר מועצת התלמידים נשא נאום עם הרבה ביקורת, כמו שביתת המורים, ועוד. עשה גם בחינות מורחבות לטכניון.

באותו זמן גם היה פעיל מאוד בתנועה, אף היה מדריך והשקיע הרבה זמן בהכנת הפעולות.

יצא להכשרה לקיבוץ עמי-עד לקראת התגייסותו לנח"ל.

עבד בכל ענפי משק וגם בהדרכת נוער בעיירת הפיתוח- חצור. כעבור חמישה חודשים וחצי התאכזב ועזב את הכל. כל מיני גורמים ניסו להחזירו אבל לא הצליחו.

ב- 1965 התגייס יורם לצה"ל והתקבל לקורס טיס. הכל קיבל ברוח טובה, היה לו קשר הדוק עם הבית למרות כל הקשיים. מצא גם זמן לכתוב הומרסקות ופילטונים.

הוצעה לו מגמת הנווטות. הצליח בזה והתקדם. ואז התחיל לחפש חברה לחיים.

התחתן עם ריטה ונולדו לו תאומים עופר ואיל. נסע הרבה לחוץ לארץ. היה מפקד קורס נווטים. עם כל רצינותו בניהול תפקידו הצליח ליצור סביבו אוירה קלילה ועליזה לפריקת המתח. לעתים היה קשה להפריד בין אהבת משפחתו לבין התמסרותו החמה לחניכיו. אחרי עשרים ושמונה חודשי הדרכה באה הקלה- יורם הוצב לתפקיד חדש במרכז הארץ והמשפחה הצעירה עברה לראשון לציון. ביקוריהם בחיפה נעשו תכופים יותר. בדירת ההורים בקרית-אליעזר מוקמו דרך קבע 2 לולים בשביל התאומים שיוכלו יורם וריטה לבוא כל אימת שירצו. יורם היה כבר בדרגת סרן.

יום שישי שלפני ראש-השנה 17 ספטמבר 1971 כמדי פעם צלצלנו בימי שישי צלצלנו לטיסת וקיבלנו תשובה: יורם באויר נא להשאיר הודעה. השארנו: יורם, מחכים לכם לחג בכליון עיניים. אל תשכחו לבוא. עשר דקות אחרי השעה 2:00 פגע הטיל בסטרטוקרוזה.

למחרת ביום א', בערב ראש-השנה תשל"ב הובא למנוחות בבית הקברות הצבאי בחיפה.

יהי זכרו ברוך.

כתב שירים, הומורסקות, פילטונים ספר לימוד לצבא. וספר הקורס שהדריך.בכבוד רב

ברכה וראובן חיט

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה