תפריט נגישות

רב"ט שאול אריה (לייב) ורצברגר ז"ל

שאול ורצברגר
בן 28 בנפלו
בן אסתר וישראל
נולד ברומניה
ביום י' באלול תר"פ, 20.8.1920
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, חיל השריון
יחידה: מפח"ט 7
 
נפל בקרב
בג' בסיון תש"ח, 10/6/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משטרת עיראק סואידן
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: חיפה

קורות חיים

ורצברגר שאול (אריה-לייב) בן ישראל ואסתר-מלכה. נולד ב-20.8.1920 בבורשה, ישוב חסידי גדול בחלק הרומני של מחוז מרמרוש בצפון טרנסילבניה. למד ב"חדרים", בבית-ספר עממי ממשלתי ברומניה וב"ישיבות". נמשך לרעיון "השומר הצעיר", עזב את ה"ישיבה" ולמד מכונאות.

ב-1941 העפיל ארצה באניה "דוריאן 2", ישב כלוא שנה וחצי במחנה עתלית והרבה להשתלם בידיעת הציונות ועיקרי תנועתו.

היה אח ורע לכל נצרך ומדוכדך, שהיה במחנה. הוא היה אחד הפעילים ששמרו על המוראל ועל הקיום האנושי במחנה. מששוחרר הצטרף לקיבוץ הארצישראלי ו', עבד במחנה צבאי והיה חבר ועד הפועלים. בתקופת המאבק של ה"הגנה" נגד הבריטים התנדב לפלמ"ח, שירת בפל"ים והגיע לתפקיד מפקד-סירה.

עסק בהעלאת יהודים לא"י דרך הים, באישון לילה, בגשם, בקור, ובחום הלוהט -לא פעם נשא על גבו זקן, ילד או תינוק. השתתף גם בפעולות יבשתיות של חבלה בתחבורה לשם הפגנת הכוח והרצון היהודי נגד משטר החנק הבריטי. משגמר את שירותו בפלמ"ח חזר לעבודה בקיבוץ שלו שחנה אז בנחלת-יהודה והתעתד להתיישב בעין-דור.

עם פרוץ מלחמת-השחרור חזר לשירות בפלמ"ח בתפקיד מ"כ. השתתף בהרבה קרבות, שקד על טובת אנשיו כאב ואח והשתדל להפיק מהם את המכסימום למען שחרור המולדת. בו בזמן שקיבוצו עמד לעלות על הקרקע הוטל עליו להשתתף בנסיון לכבוש את משטרת עיראק א-סוידאן, לשם פריצת הדרך לנגב, ושם נפל ביום 10.6.1948 היה קבור ברוחמה.

ב-18.5.1950 הועבר לבית-הקברות הצבאי בחיפה.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה