תפריט נגישות

מיה רוזנברג שטול ז"ל

מיה רוזנברג
בת 49 בנפלה
בת עמליה ודוד
נולדה בגרמניה
ביום ט' באלול תרנ"ט, 15.8.1899
שרתה בהגנה
 
נפלה בעת מילוי תפקידה
בכ"ה באייר תש"ח, 3/6/1948
מקום נפילה: ראשון לציון
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: ראשון לציון

קורות חיים

מיה בת עמליה ודוד שטול, נולדה ביום ט' באלול תרנ"ט (15.8.1899) בברסלאו, גרמניה, שם גם סיימה לימודיה היסודיים והתיכוניים. תחילה החלה לימודי רפואה בברסלאו ואחר-כך המשיכה ללמוד וסיימה בהצטיינות את לימודי הרפואה במינכן, כשהתמחותה היא בתחום הכירורגיה. בזמן לימודיה הכירה את פרץ רוזנברג שלמד רפואה אף הוא והם נישאו. שניהם היו פעילים בתנועה הציונית "כחול-לבן". בשנת 1930 נולדה בתם. בשנת 1933, לאחר עליית היטלר לשלטון, החליטה המשפחה לעלות לארץ-ישראל.

חבלי הקליטה היו קשים בתחילה. אבי המשפחה עבד בבניין, כיוון שלא נמצאה עבודה לרופאים. תקופה קצרה אף היה שותף בחנות מכולת בתל-אביב. בשנת 1934 עברה המשפחה להתגורר בקיבוץ תל יוסף, שם היתה משרה לרופא בכל קיבוצי האזור. רק בשנת 1936 התיישבה המשפחה סופית בראשון לציון, כאשר גם מיה וגם בעלה מצאו עבודה כרופאים. מיה עבדה כרופאה בבית-הספר "חביב", כרופאה בקופת-חולים לאומית וכן כרופאה של העזרה הסוציאלית.

ביום כ"ה באייר תש"ח (3.6.1948) הפציצו מטוסים מצריים את ראשון לציון. עם השמעת אות האזעקה נכנסה מיה למקלט הציבורי, אך כאשר נפלה פצצה בקרבת המקלט והיו נפגעים, יצאה מיד מהמקלט כדי להגיש טיפול רפואי לנפגעים ואז נפלה עוד פצצה ומיה נהרגה במקום.

הובאה למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בראשון לציון.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה