תפריט נגישות

סגן גונדר רון רוני ניצן (צינצינטוס) ז"ל

רון ניצן
בן 33 בנפלו
בן חיה ואליהו
נולד בתל אביב
ביום ט"ו באדר א' תש"ח, 25.2.1948
התגייס ב-1971
שרת בשרות בתי הסוהר
 
נפל בעת מילוי תפקידו
בי"ז בכסלו תשמ"ב, 13/12/1981
מקום נפילה: ראשון לציון
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
הותיר: אישה, בת, הורים ואח

קורות חיים

רוני, בן חיה ואליהו, נולד בתל אביב בט"ו באדר א' תש"ח (25.2.1948), אח לניר. גדל והתחנך בתל אביב, למד בבית הספר "הקליר" ובתיכון "רננים", במגמת האמנות.

שירות צבאי רוני עשה בחיל התובלה. במהרה הפך למעין קצין חינוך בלתי רשמי של יחידתו. הוא ארגן מסיבות ביחידה, הקים מקהלה ותזמורת יחידתית ועוד. עם שחרורו מצה"ל, עבד תקופה קצרה בתעשיה הצבאית. הוא לא מצא את מקומו בתע"ש, כדברי מקורביו, והיה מתוסכל מעבודתו החדשה, עד אשר חבר שכנעו להצטרף לשב"ס. בשנת 1971 רוני התגייס לשירות בתי הסוהר. תחילה שימש בתור מדריך חברתי בבית הסוהר השרון (נקרא אז ­ תל­מונד), ותוך זמן קצר, לאחר שסיים בהצלחה קורס קצינים, מונה לתפקיד קצין החינוך של היחידה. בהמשך, הועבר לבית הסוהר איילון (רמלה), שם שימש אחראי על המפעלים היצרניים.

בשנת 1972, רוני נשלח לשרת בבית הסוהר אשל (באר שבע) בתור מפקד אגף. מינויו לתפקיד זה התרחש על רקע אי­שקט תמידי ששרר אז במקום, ובכוונת שב"ס הייתה להסדיר נהלים חדשים ביחידה. תפקידו של רוני באשל היה קשה ומייגע, אך הוא ביצעו על הצד הטוב ביותר. במהלך תקופה זו הוא נשלח להשתלמות בקורס קציני פיקוד ומטה של משטרת ישראל, וסיים אותה בהצלחה.

באמצע שנות השבעים נשא רוני לאישה את רחל. בחודש אוקטובר 1976 נולדה בתם היחידה, מורן.

בחודש אפריל 1978, לאור כישוריו והצלחתו בתפקידים אליהם מונה בשב"ס, הוטל על רוני להקים את בית המעצר שבמתחם בית הסוהר איילון. בחודש ספטמבר באותה שנה, לאחר שהקים את היחידה החדשה והכשירה לתפעול, מונה למנהל המקום. "בהקמת בית המעצר התבלט (רוני ניצן) כמרכז הפרוייקט בכושר ארגוני רב, ברעיונות יישומיים ובמסירות אישית בשעות עבודה רבות, במטרה לקדם ולהשלים את המשימה. מאז פתיחתו של בית המעצר, שימש מתקן זה דוגמא ומופת למתקני כליאה ומעצר בארץ והן למתקנים מסוגו בחו"ל". (מתוך דברי הנציב בעת הענקת 'אות השירות' לאחר מותו‏)

ביום ראשון, י"ז בכסלו תשמ"ב (13.12.1981), נרצח רוני על ידי אחד האסירים ב"איילון" על רקע מילוי תפקידו בשב"ס. הוא שימש אז בתור מפקד בית המעצר ומרכז המיון בבית הסוהר, ונודע בתור לוחם מסור וקשוח למיגור נגע הסמים בקרב האסירים. הוא נרצח סמוך למקום מגוריו, בשכונת "גני ראשון" שבראשון לציון.

רוני היה בן 33 במותו. הותיר אישה ובת, הורים ואח. הוא הובא למנוחת עולם בבית העלמין בקריית שאול שבתל אביב, בחלקה הצבאית.

לאחר מותו של רוני, כאמור, הוענק לו 'אות השירות' מטעם נציב בתי הסוהר. בית המעצר אותו הקים נקרא מאז על שמו: בית מעצר "ניצן".

מתוך דברי הספד שכתב על רוני דודו, מר אברהם יודוביץ: "...עלם יפה תואר, בנעוריו חינך את הנוער, בבגרותו בבית ההורים היטיב במעשין עם המבוגרים, והמשיך כך בבית אסורים לטובתם של האסירים. ונפל גיבור על משמרתו, ורבים רבים זוכרים אותו ­ יגון צער בלב כל ידיד, הפצע לעולם לא יגליד, בן ל"ג שנים בלבד ­ נפרד מאתנו לעד".

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה