תפריט נגישות

רס"ן יעקב מלאך ז"ל

יעקב מלאך
בן 33 בנפלו
בן רינה ושמואל ז"ל
נולד במצרים
ביום י"ח באב תש"ב, 1.8.1942
התגייס ב-מאי 1960
שרת בחיל האויר
יחידה: טייסת תחזוקה
 
נפל בעת מילוי תפקידו
בה' בחשוון תשל"ז, 29/10/1976
מקום קבורה: ראשון לציון

קורות חיים

בן רינה ושמואל ז"ל. נולד ביום י"ח באב תש"ב (1.8.1942) בקהיר שבמצרים. עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1957. יעקב היה נער חרוץ ושקדן ומילדותו שאף לגדולות. הוא התחיל את לימודיו בבית-הספר של הקהילה היהודית בקהיר ועם עלותו לישראל המשיך את לימודיו בבית-הספר התיכון החקלאי שבנהלל.

כעבור שנתיים החליט לעבור לבית-הספר הטכני של חיל-האויר בחיפה. כעבור שנים, לאחר שחרורו מן השירות הסדיר בצה"ל, שקד על לימודיו ועבר בהצטיינות את בחינות-הבגרות. הוא נרשם ללימודים בבית-הספר להנדסאים בצה"ל, אך לא הספיק לסיימם. מילדותו הצטרף יעקב לתנועת-הנוער "הצופים", תחילה במצרים ואחרי-כן בישראל. הוא אהב לקרוא ספרות יפה וספרות מקצועית, התעניין בציור ובאסטרולוגיה. יעקב היה מנוי קבוע בשירות הבולאי, אסף בולים, מטבעות ואוספים אחרים, והקדיש לכך שעות רבות מזמנו. בעת לימודיו בבית-הספר הטכני של חיל-האויר נקשר יעקב למטוסים, למכונאות ולכל הכרוך בטיפול במטוסים ובאחזקתם, על-כן התכוון לשרת בצה"ל במסגרת חיל-האויר. יעקב גויס לצה"ל במאי 1960 והתנדב לחיל-האויר.

לאחר הטירונות, הוא נשלח לבסיס חיל-האויר ושירת בו כחשמלאי מטוסים. עם שחרורו נטל על עצמו את תפקיד המפרנס במשפחה והתקבל לעבודה ב-ק.מ.ג דימונה. בשנת 1965 נשא לאישה את שרה, וכעבור שנה וחצי נולדה בתו הראשונה- רונית.

יעקב התגעגע לצה"ל ולתפקידו הצבאי, על-כן החליט להתנדב לצבא קבע.

בשנת 1966 הוצב בבסיס תל-נוף וכעבור זמן הועבר לבסיס חדש של חיל-האויר בדרום הארץ. הוא התחיל את שירות-הקבע בדרגת סמל-ראשון וכעבור שנים מספר, כשהגיע לדרגת סרן, נשלח לסייע בבניית בסיס חדש של חיל-האויר בסיני כמפקד גף מערכות. יעקב הציע רעיונות רבים לשיפור ולייעול של תהליכים ונהלים צבאיים, יזם הכנסת טפסים חדשים לשימוש וזכה להערכה רבה על פעילותו. בחוות-דעתם על יעקב כתבו מפקדיו : "יעקב הוא חייל חרוץ ומסור, המגלה יזמה בביצוע תפקידו וידע מקצועי רב. הוא ישר ומהימן בתחום המקצועי. הוא מזדהה עם מטרות חיל-האויר ורואה בו את עתידו. בתחום תפקידו הגיע להישגים מעולים וגילה כושר ארגון מופתי." בד-בבד עם קידומו הצבאי דאג יעקב למשפחתו ולא זנח את תפקידו כבעל מסור ואוהב וכאב דואג לבנותיו. בשעות-הפנאי המעטות שהיו לו בילה עמן, דאג להצלחתן בלימודים ועזר להן בכול. הוא אף דרבן את אשתו ללמוד בשעות הערב ומילא את תפקידי הבית, כדי שתוכל להתפנות ללימודיה. ביום ה' בחשון תשל"ז (29.10.1976) נפל יעקב בעת מילוי תפקידו בדרום הארץ.

הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין שבראשון-לציון. השאיר אחריו אישה, שלוש בנות ואם.

בניית אתרים: