תפריט נגישות

טוראי דניאל קרטשבסקי ז"ל

דניאל קרטשבסקי
בן 26 בנפלו
בן חנה ויוליוס בן-ציון
נולד בתל אביב
ביום י"א בתשרי תרפ"ג, 3.10.1922
התגייס ב-24.2.1948
שרת בגבעתי - תש"ח
יחידה: גד' 55
 
נפל בקרב
בי' בתמוז תש"ח, 17/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: אשדוד
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: ראשון לציון

קורות חיים

בן יוליוס בן-ציון וחנה (גרציה). נכדו של מאיר קרטשבסקי (מראשוני הבונים בראשון-לציון). נולד ב-3.10.1922 בתל-אביב. ב-1927 יצא עם הוריו לקהיר שבמצרים ולמד שם בבית-ספר איטלקי. בשנת 1934 חזרו עמו הוריו לארץ והתישבו בראשון-לציון. שם למד שנים אחדות בבית-ספר עממי ואחר-כך יצא לעבודה. בסוף 1940 החל לעבוד במחלקת ההנדסה של הצבא הבריטי במחנה צריפין והתמחה בעבודות מתכת (שרברבות, מסגרות, מכונאות), ולפי הוראות מפקדיו ב"הגנה" המשיך בעבודה עד פברואר 1948. את זמנו הפנוי הקדיש בעיקר לספרט בסניף "הפועל". השתתף בקורס ארצי למדריכים לתרבות-הגוף, בהתעמלות ובמשחקים, והוסמך מטעם המחלקה לתרבות הגוף לשיפוט במבחני "אות-הספורט". מילא את תפקידיו בענוה ובמסירות מתוך רצון לתרום את חלקו להעלאת הכושר הגופני של הנוער העברי בארץ.

נטה שכם לעבודות סידוריות וארגוניות במפעלים הספורטיביים והחברתיים של "הפועל" בראשון לציון. גם בכדורגל היה בין השחקנים המשובחים ושיחק זמן-מה ב"מכבי" ראשון-לציון.

ב-24.2.1948 התגייס לפלוגה הניידת במושבה ושירת בכיתה להבטחת פועלים בפרדסים בנפת אפרים ובשירותים אחרים, ומ-15 במאי ואילך - בגדוד אחד של צבא ההגנה לישראל. השתתף בפעולות ההטרדה של התחבורה הערבית ויצוץ גשרים בכביש יפו-רמלה, כיבוש הכפר רובין ומחנה צריפין. משנכנס לגדוד ביקש להביא תועלת גם בבקיאותו בעבודות מתכת, התנדב ליחידת החבלנים, ואחרי סיום קורס קצר יצא לפעולות. שירת גם כמקלען ובאותן מידות הפשטות והמסירות שנהג בהן בעבודה ובספורט - נהג כעת בצבא. נשתבח בדייקנות ובאחריות במילוי פקודות וביחס חברי ונכונות לעזרת הזולת, ואפילו איבתו לאויב המצרי ("היום צריך לדפוק בהם כראוי, אני רוצה להיות הראשון להריגה בהם", היו דבריו לפני צאתו לקרבו האחרון) נבעה יותר מתוך אהבה למולדת ולעם מאשר מתוך שנאה לאויב. אחרי ההפוגה הראשונה הועבר עם יחידתו דרומה, השתתף בפעולות פשיטה על כפר קסטינה ובמיקושים בשטח ההפקר ליד אשדוד, ושם, בפעלו ליד המקלע בקרב בחזית אשדוד, נפל אור ליום 17.7.1948. נקבר בראשון לציון. מפקדו כתב להוריו: "לכם, הורי הבן הגיבור, אנו אומרים: היו גאים על בנכם, כי רק הודות לבנים כאלה הוקמה מדינת ישראל".בניית אתרים: לוגו חברת תבונה