תפריט נגישות

טוראי אביב ברזילי ז"ל

אביב ברזילי
בן 17 בנפלו
בן אסתר ואברהם
נולד בנס ציונה
ביום ל' בשבט תרצ"א, 17.2.1931
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידה: הגדוד הראשון - "העמק"
 
נפל בקרב
בי"ד בתשרי תש"ט, 17/10/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: בית חנון
באזור רצועת עזה
מקום קבורה: קיבוץ דורות

קורות חיים

בן אברהם ואסתר. נולד ב- 17.2.1931 בנס- ציונה. גדל במושב נטעים במשק הוריו. סיים בית-ספר עממי ושתי כיתות בבית-ספר תיכון. כעובד-אדמה מנעוריו חפץ להשלים ידיעותיו החקלאיות. נכנס לבית- הספר "כדורי" ולמד בו שנה עד פרוץ מלחמת-השחרור. התגייס עם בני מחזור 1931 לחטיבת "יפתח" שבפלמ"ח.

מגיל 10 השתייך לתנועת "הנוער העובד", ובה התמסר להדרכת הנוער במושב. מפותח למעלה מגילו ומוכשר מאוד, אהב ספר ואמנות, הצליח בהדרכה ונתחבב על חבריו וחניכיו. מגיל 13 החל לפרסם את רשימותיו ב"מעלה", בהן תיאר את מראות טבע הארץ ואת חוויות הנוער והתלבטויותיו עם נטשו את השדות בצאתו לפעולות-קרב.

עם פרוץ המאורעות היה בין שורות הפלמ"ח בגדוד הראשון פלוגה א'. על אף הפעולות הקרביות הרבות שבהן השתתף, מצא לו שעה להתייחד עם עצמו, ולהעלות את רשמיו על הנייר בצורה נאה. עם חטיבת "יפתח" עבר לנגב, והשתתף בקרבות פלוג'ה ובמשלטי בית- ג'יז.

ב-1948 השתתף במשך חודש בסמינר של קבוצות ההכשרה בפלמ"ח של הקיבוץ המאוחד וספג אל קרבו באהבה וברטט את ראשית ידיעותיו בתורת החברה ובתולדות תנועת העבודה, ובקבלו, בשעת הסיום, כמתנה סמלית את הספר "ארץ הנגב" ליוסף ברסלבסקי- והוא כבר לבוש מדי צבא על גופו הילדותי והגמיש - הביא איתו ממחנה סרפנד את הספר שי לבית ההורים החרדים לו וכתב על שערו:"לאמא ואבא, "ספר הנגב", שעליו אנו נלחמים. מבנכם אביב הפוגה מספר ב', תמוז תש"ח".

ב- 17 באוקטובר 1948 כשיצאה פלוגתו לקרב על הכפר בית-חנון, נפל, בשעה שחיפה במקלעו על יחידתו. נקבר בדורות 19.10.1948.

ימים מספר לפני נפילתו, עוד בסוף ימי ההפוגה, כתב את רשימתו האחרונה שלא נשלמה: "זר זכרונות על קבר רע", לזכרו של חברו זכריה ברנד שנפל במערכה. בשעות החופשה הקצרות העלה אביב על הנייר דברי הספד וזכרונות על זכריה, שיחד איתו גדל בכפר נטעים. "גם פרחים לא ניתן להניח על קברך שבנגב, לא ירק ולא ניחוח פריחה רק שדות הצופנים בחולותיהם אימת מוקשים מרסקים ומרחבים חררים אפופי-ציפית-קרב!..." רשימתו זו שלא נשלמה נתפרסמה לאחר מותו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה