תפריט נגישות

רב"ט שלמה בנארי בנארי ז"ל

שלמה בנארי
בן 19 בנפלו
בן מרים ואיסר
נולד בחיפה
ביום ו' בסיון תרפ"ט, 14.6.1929
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידה: הגדוד הראשון - "העמק"
 
נפל בקרב
בט"ו בתשרי תש"ט, 18/10/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משלטי חוליקאת - כאוכבה
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: קיבוץ משמר הנגב

קורות חיים

בן מרים ואיסר, נולד בחג השבועות, ו' בסיוון תרפ"ט (14.6.1929)

בחיפה. אחרי סיימו את בית-הספר העממי בקרית חיים המשיך

ללמוד בבית-הספר המקצועי שליד הטכניון בחיפה ולמד מכונאות. שונה היה שלמה מכל חבריו בכיתה. תלמיד הטוב, המכין את שיעוריו, היה בעיניו כאפס באם לא ידע לקשור את לימודיו עם פעילות חברתית. בתקופת לימודיו הצטרף לתנועת "הנוער העובד" כמדריך וכמזכיר הסניף. כן היה חבר ומדריך בגדנ"ע. עם סיום לימודיו עבר לפלמ"ח והיה חבר ההכשרה המגויסת בבית השיטה. שם הדריך קבוצה מילדי המשק.

עם פרוץ המלחמה היה מראשוני היוצאים לקרבות. נתגבשה בשלמה אותה מזיגה בריאה של חלוציות וצבאיות, לוחם ומגשים. אחת אחת נשזרו פרשות הקרב לשלשלת ארוכה.

בקרב טירת צבי היה רגם; זמן קצר היה אפסנאי פלוגתי והשתלם בקורס חבלנים. אחר-כך סיים קורס סיירים והיה מפקד המחלקה של הכשרתו שצורפה לחטיבת "יפתח".

השתתף בקרבות צנדלה, זרעין, משמר העמק, ונטל חלק בכיבוש עכו, בפריצת הדרך לגליל, בכיבוש לוד ורמלה, בקרבות לטרון ופלוג'ה, בפריצת הדרך לנגב, במשלטים ועוד.

במכתביו הוא מרבה לתאר יחד עם הפעולות את מראות הנוף והטבע. היה עלם מתון ורציני במעשיו ובהתנהגותו, ער ופעיל.

על אף מסירותו לתפקידו במלחמה, שראה אותה כהכרחית לתקומתנו בארץ, חלם על "סיום הסיוט הזה למען חיים שקטים של חקלאות ועמל, בנייה, יצירה ושלווה" - כפי שכתב במכתביו.

שלמה נפל ביום ט"ו בתשרי תש"ט (18.10.1948) בעת מבצע "יואב" לפריצת הדרך לנגב, בהתקפה על משלט חוליקאת, כאשר פרץ בראש מחלקתו אל המשלט, והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות במשמר הנגב.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה