תפריט נגישות

יהודה לוכסנבורג ז"ל

יהודה לוכסנבורג
בן 28 במותו
נולד בפולין - קלצה
ביום י"ב בסיון תר"פ, 29.5.1920
 
נהרג בפעולת איבה
בט' באייר תש"ח, 18/5/1948
מקום אירוע: תל אביב - תחנה מרכזית
מקום קבורה: מקום קבורתו לא נודע

קורות חיים

יהודה נולד בי"ב בסיון תר"פ (29.05.1920) בעיירה קלצה, פולין. בילדותו למד ב"חדר" ולאחר מכן בישיבה, והיה חבר בתנועת "השומר הדתי".

במלחמת העולם השניה חי עם משפחתו בגטו ולאחר מכן היה עצור במשך שנתיים במחנה הריכוז בוכנוולד. יהודה היה היחיד ששרד ממשפחתו הענפה. הוא שוחרר מהמחנה לקראת סוף המלחמה, ביום 11.04.1945 על ידי חיילים אמריקנים.

יהודה וחבריו הקימו יחד את "קיבוץ בוכנוולד" ועלו לארץ בספטמבר 1945. חברי הקיבוץ ובתוכם יהודה בילו את ההכשרה בקיבוץ אפיקים, שם איבד יהודה אחת מאצבעותיו בשעה שעבד בנגריה. שם גם הושבעו יהודה וחבריו ל"הגנה". בסוף 1947 עברו חברי הקיבוץ לנחלת יהודה וחיכו למעבר להתיישבות קבע, ברבות הימים הם היו הגרעין לקיבוץ נצר סירני.

אהרון בציה, חברו של יהודה, מספר: "ביום ט' באייר תש"ח, (18.05.1948) יהודה, שהיה גזבר ההכשרה ואני, נסענו לתל אביב כדי לקבל עולים חדשים. בעיר פנינו לעיסוקינו וקבענו להיפגש בתחנה המרכזית בשעה 16:30. בהגיעי לאזור התחנה נשמעה אזעקה. חיפשתי את יהודה ולא מצאתיו".

באותו יום הופצצה תל אביב בידי מטוסים מצרים, יום רביעי ברציפות של הפצצות מאז הקמת המדינה. אחר הצהריים הפציצו המצרים בפעם השלישית באותו יום, הפצצות נפלו בתחנה המרכזית הגדולה ביותר בארץ, בלב תל אביב. בהפצצה נהרגו כחמישים איש וכמאה נפצעו.

יהודה נהרג בהפצצה זו. חברו אהרון מצא את פנקס ההסתדרות של יהודה ואת החותמת של קיבוץ בוכנוולד, העשויה מתכת. אהרון לא הצליח לזהות את גופתו של יהודה, הוא הניח כי הגופה נלקחה בטעות לקבורה על ידי משפחה של הרוג אחר.

ייתכן שהוא נקבר בקבר האחים בנחלת יצחק בתל אביב.

יהודה היה בן 28 במותו, ערירי. חבריו הקימו לזכרו מצבה בקיבוץ נצר סירני.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה